CIP ICT PSP - Program podrške politikama za primjenu informacijskih i komunikacijskih tehnologija

Upravljanje programom

Nadležno tijelo EK Opća uprava za komunikacijske mreže, sadržaj i tehnologije
Nacionalna kontakt točka Ministarstvo uprave
 
Web stranica programa: CIP ICT PSP
Poziv na dostavu projektnih prijedloga http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/newsroom
 Prijedlog EK za razdoblje 2014. - 2020. HORIZON 2020


Područje ulaganja

Program podupire projekte poticanja inovacija i konkurentnosti putem šireg usvajanja i što boljeg korištenja informacijskih i komunikacijskih tehnologija među građanstvom, u tijelima državne vlasti i u gospodarskom sektoru. 


Potencijalni korisnici

  • pravne osobe registrirane u zemljama članicama EU, Islandu, Liechtensteinu, Norveškoj, Hrvatskoj, Turskoj, Srbiji i Crnoj Gori, 
  • državna tijela ministarstva, lokalna i regionalna tijela, javne organizacije, npr. bolnice, škole, knjižnice, pokretači u pilot projektima tipa A te kao ključni korisnici u pilot projektima tipa B i tematskim mrežama,
  • privatne tvrtke, uključujući malo i srednje poduzetništvo kao dobavljači/isporučitelji inovacija, uglavnom u pilot projektima tipa B i tematskim mrežama,
  • akademska zajednica i istraživački dio kao stručnjaci i mogući isporučitelji inovacija.


Program se provodi putem ograničenog broja projekata namijenjenih za aktivnosti većeg opsega (projekti tipa A), provođenjem više manjih pilot projekata (projekti tipa B) te razvojem tematskih mreža i mreža najbolje prakse.

Navedeni oblici (pilot projekti – A i B, tematska mreža i mreža najbolje prakse) ostvaruju se putem poziva za dostavljanje prijedloga u okviru Radnog programa. Mjerenja, studije konferencije/događanja ostvaruju se putem natječaja ili potpora.

 
Projekti tipa A imaju za cilj uspostaviti informacijski servis u nekoliko zemalja članica Europske unije i pridruženih zemalja. Informacijski servis razvijen projektom treba biti otvoreno interoperabilno rješenje dostupno svim zemljama članicama i pridruženim zemljama. U projektu tipa A mogu sudjelovati državne upravne organizacije i agencije. Potrebno je da najmanje 6 različitih zemalja članica (državna uprava ili odgovarajući centri koji rade za njih) ili pridruženih zemalja sudjeluju u konzorciju. Trajanje projekata je obično 36 mjeseci, od čega najmanje 12 mjeseci razvijeni informacijski servis mora biti u funkciji. Udio EU sufinanciranja je do 50% troškova za  postizanje interoperabilnosti.

Projekti tipa B imaju za cilj napraviti prvu implementaciju inovativne usluge koja se temelji na IKT u javnom ili privatnom sektoru i primjenjuje se u realnim uvjetima, a može se koristiti na nacionalnoj i regionalnoj razini.  Očekuje se sudjelovanje ukupnog vrijednosnog lanca dionika (državna tijela, dobavljači, industrijski dionici i korisnici). Naglasak je na promicanju uslužnih inovacija: projekt može financirati završne faze iz područja istraživanja i razvoja (R&D), može proširiti već testirani prototip usluge ili može povezati/integrirati nekoliko nepotpunih rješenja i napraviti novi inovativni pristup. Potrebno je osnovati konzorcij koji uključuje najmanje 4 pravne osobe iz 4 različite zemlje članice ili pridružene zemlje. Uobičajeno trajanje projekta je od 24 do 36 mjeseci, od čega najmanje 12 mjeseci razvijeni informacijski servis (projektna usluga) mora biti u funkciji. Udio EU sufinanciranja je do 50% prihvatljivih troškova projekta (uključujući troškove za djelatnike, putovanja i smještaj te ostale posebne troškove).

Tematske mreže imaju za cilj povezati relevantne dionike i stručnjake koji će dati podršku razvoju informacijskog društva korištenjem IKT. Rad tematskih mreža treba se usredotočiti na radne grupa, radionice i razmjenu dobrih iskustava. Rezultati tematskih mreža trebaju biti jasno definirani i mjerljivi i dostupni javnosti. U konzorciju koji prijavljuje tematske mreže mora sudjelovati najmanje 7 različitih zemalja članica ili pridruženih zemalja. Trajanje tematskih mreža je od 18 do 36 mjeseci. Kao primjer sudjelovanja može poslužiti Hrvatski zavod za telemedicinu koji sudjeluje u tematskoj mreži CALLIOPE (eng. Creating a Europeancoordinationnetwork for eHealthinteroperabilityimplementation).

Mreže najbolje prakse (BPN) aktivnost je namijenjena jedino za provedbu teme "Digitalne knjižnice", kao podrška razmjeni dobre prakse u ovom području, a za prijelazno razdoblje do 2011. godine. Najmanje 7 različitih zemalja članica ili pridruženih zemalja trebalo je sudjelovati u konzorciju.


Kontakt

Osoba nadležna za Program Unije: g. Darko Parić, pomoćnik ministra

Nacionalni koordinator:
g. Zlatko Čović
E-mail: zcovic@uprava.hr
Tel: +385(0) 1 2357 682

gđa Lada Justinijanović
E-mail: lada.justinijanovic@uprava.hr
Tel: +385(0)1 2357 573