Aktivnosti Uprave za otoke na uspostavljanju stalne prekogranične mreže u sklopu projekta MIMOSA


Uprava za otoke, u ulozi voditelja jednog od radnih paketa projekta MIMOSA - Maritime and Multimodal Sustainable Passenger Transport Solution and Services (Radni paket 6), koji se provodi u okviru programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija - Hrvatska 2014. - 2020., predvodi aktivnosti uspostavljanja mehanizama stalne suradnje i institucionalnog dijaloga u programskom području, s ciljem osiguranja prenosivosti, kapitalizacije, učinkovitosti i dostupnosti rezultata projekta unutar, ali i izvan samog programskog područja.

Spomenute aktivnosti su bile i jedna od tema 8. sastanka Izvršnog odbora projekta MIMOSA koji se održao 18. i 19. listopada 2022. u Zagrebu i čiji je domaćin bilo Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Na sastanku je sudjelovalo svih 19 projektnih partnera, dijelom izravno, dijelom putem osigurane internetske platforme.



U sklopu navedenog radnog paketa, aktiviranje stabilnog dijaloga na prekograničnoj razini i na razini Strategije Europske unije za jadransku i jonsku regiju (EU Strategy for the Adriatic and Ionian Region - EUSAIR) realizirat će se kroz dvije aktivnosti.

Prva aktivnost podrazumijeva izradu, provedbu i poboljšanje sporazuma, memoranduma o razumijevanju i protokola o multimodalnoj održivoj mobilnosti i smanjenju emisija plinova, na prekograničnoj razini. Ovu aktivnost u ulozi odgovornog partnera, zajedno s Upravom za otoke, provodi autonomna regija Friuli - Venezia Giulia iz Italije. Realizacijom ove aktivnosti, stvorila bi se svojevrsna zbirka svih aktivnosti projektnih partnera koje se odnose na različite aspekte putničkog prijevoza s posebnim naglaskom na multimodalnu održivu mobilnost i smanjenje emisija plinova.

Druga se aktivnost bavi uspostavljanjem stalne prekogranične mreže za poticanje stabilnog dijaloga na prekograničnoj razini koju kao odgovorni partner, zajedno s Upravom za otoke, provodi Institut za promet i logistiku iz Bologne. Aktivnost ima dva glavna fokusa: nastavak stalnog dijaloga između projektnih partnera i najrelevantnijih dionika, tijekom i nakon provedbe projekta MIMOSA, te promicanje stalne prekogranične mreže za poticanje stabilnog dijaloga na prekograničnoj razini.



Partnerske grupe za kvalitetu održive mobilnosti (SMQGs grupe)

U tom smislu, i s ciljem povećanja koherentnosti svih pilot aktivnosti projekta MIMOSA s postojećim nacionalnim i regionalnim politikama, u svakoj regiji/županiji obuhvaćenoj programskim područjem osniva se po jedna Partnerska grupa za kvalitetu održive mobilnosti (Sustainable Mobility Quality Partnership Groups - SMQGs grupe), ukupno njih 14, čiji su članovi najrelevantniji javni i privatni dionici iz navedenih područja. Svrha SMOGs grupa je rješavanje problema povezanih s mobilnošću putnika na nacionalnoj i prekograničnoj razini kao i na razini EUSAIR-a, posebno vezano za rad njegove podskupine za promet TSG2.

Ključni ciljevi SMQGs grupa su:
  • povećanje usklađenosti svih pilot aktivnosti s postojećim nacionalnim, regionalnim i lokalnim politikama
  • najučinkovitiji sinergijski razvoj pilot aktivnosti te praćenje njihovog napretka
  • uključivanje najrelevantnijih javnih i privatnih dionika u provedbu pilot aktivnosti (za vrijeme i nakon završetka projekta MIMOSA).
 
Stalna prekogranična mreža za održivu mobilnost (CBN)

Svaka SMQG grupa odabire po jednog predstavnika u Stalnu prekograničnu mrežu za održivu mobilnost (CBN) koja predstavlja stalni tehnički i politički dijalog o promoviranju održivih prometnih rješenja na svim teritorijalnim razinama, i to ne samo za partnere u projektu MIMOSA. CBN bi trebala postati dugoročna platforma na kojoj će predstavnici i ostalih regija/županija Europske unije koji se bave ovim temama moći razvijati dijalog koji će imati dugoročne sinergijske učinke.

U cilju institualizacije CBN-a predloženo je osnivanje neprofitnog udruženja koje bi se bavilo svim aspektima rada i promocije ove mreže.


Time bi aktivni institucionalni dijalog, započet unutar projektnog partnerstva tijekom provedbe projekta MIMOSA, stvorio prekograničnu mrežu trajnog karaktera koja bi mogla biti učinkoviti instrument utjecaja na politike koje se bave održivim prometnim rješenjima na regionalnoj i nacionalnoj razini kao i na razini EUSAIR-a.
                                                                                      
Više o Programu prekogranične suradnje Italija - Hrvatska (Interreg Italy - Croatia) nalazi se na poveznici https://www.italy-croatia.eu/