Civilna zaštita
Mehanizam Unije za civilnu zaštitu
Upravljanje programom | |
Nadležno tijelo EK |
DG Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO) http://ec.europa.eu/echo |
Nacionalna kontakt točka | Državna uprava za zaštitu i spašavanje Samostalna služba za međunarodne odnose www.duzs.hr |
Za više informacija (korisne poveznice) |
http://ec.europa.eu/echo/funding/index_en.htm |
Glavna uloga Mehanizama Unije za civilnu zaštitu je olakšati suradnju država članica u intervencijama civilne zaštite u slučaju katastrofa.
Svrha i glavni ciljevi
Ovaj program pruža podršku naporima država članica usmjerenih na zaštitu, ponajprije ljudi, ali i okoliša i imovine, uključujući kulturnu baštinu u slučaju prirodnih katastrofa i tehnoloških ili ekoloških nesreća velikih razmjera.
Mehanizam Unije za civilnu zaštitu obuhvaća tri glavne faze ciklusa upravljanja u katastrofama: prevenciju, pripravnost i odgovor u slučaju katastrofe.
Mehanizam Unije za civilnu zaštitu obuhvaća tri glavne faze ciklusa upravljanja u katastrofama: prevenciju, pripravnost i odgovor u slučaju katastrofe.
Aktivnosti
U okviru Mehanizma Unije za civilnu zaštitu financiraju se sljedeće aktivnosti:
- Projekti prevencije koji doprinose razvoju politika prevencije nesreća, povezivanju dionika i politika kroz ciklus upravljanja nesrećama te poboljšanja učinkovitosti postojećih instrumenata politike za prevenciju nesreća.
- Projekti pripravnosti (otkrivanje, edukacija, umrežavanje, vježbe, mobilizacija stručnjaka) koji doprinose poboljšanju učinkovitosti žurnog djelovanja unaprjeđenjem pripravnosti i svijesti o snagama civilne zaštite, potpori nastojanjima zaštite građana, okoliša i imovine u slučaju prirodne i od strane čovjeka uzrokovane nesreće, omogućavanju suradnje među zemljama u kontekstu pripravnosti civilne zaštite i onečišćenja mora.
- Vježbe civilne zaštite.
Struktura Programa
Financiranje aktivnosti Mehanizma Unije za civilnu zaštitu provode se kroz natječaje za dodjelu:
- bespovratnih sredstava (vježbe civilne zaštite, projekti prevencije i projekti pripravnosti),
- javnu nabavu (tečajevi, vježbe za module civilne zaštite i timove za tehničku pomoć).
Glavni korisnici
Ovisno o pozivu za dostavu projektnih prijedloga, u programu mogu sudjelovati razni potencijalni korisnici (dokle god se projektom ne ostvaruje profit):
- tijela državne uprave,
- tijela lokalne i područne (regionalna) samouprave,
- sveučilišta,
- međunarodne organizacije,
- nevladine udruge i
- komercijalne tvrtke, uključujući i malo i srednje poduzetništvo.
Fizičke osobe (pojedinci) ne mogu sudjelovati.
Partneri
Za prijavljivanje prijedloga projekta potrebno je (ovisno o vrsti raspisanog natječaja) imati dva partnera iz država članica EU a nacionalni partneri mogu biti: tijela državne uprave, tijela lokalne i područne (regionalna) samouprave, sveučilišta, međunarodne organizacije, nevladine udruge i komercijalne tvrtke, uključujući i malo i srednje poduzetništvo.