Projekt Potpora jačanju regionalne i teritorijalne dimenzije u programskim dokumentima za EU fondove 2014.-2020.

Odobrenjem završnog izvješća u rujnu 2014. godine uspješno je završen projekt „Potpora jačanju regionalne i teritorijalne dimenzije u programskim dokumentima za EU fondove 2014.-2020.“, koji je započeo u rujnu 2013. godine. Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije iniciralo je pokretanje Projekta kako bi osiguralo stručnu podršku Ministarstvu pri analizi i odabiru opcija o pristupu teritorijalnom razvoju u novom razdoblju kohezijske politike Europske unije. Projekt je sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR), u okviru Operativnog programa „Regionalna konkurentnost“ 2007. - 2013.
 
Sama provedba Projekta trajala je 10 mjeseci, a rad stručnog tima, kojeg su sačinjavali Richard Harding (voditelj tima), Alec Fraser i dr. sc. Vedran Đulabić, bio je usmjeren na:
 
  • pripremu studije i analiza za jačanje regionalne i teritorijalne dimenzije u programskim dokumentima Republike Hrvatske za razdoblje 2014. - 2020.
  • izradu preporuka za uključivanje relevantnih sadržaja u programske dokumente
  • jačanje kapaciteta osoblja odgovornog za regionalni i teritorijalni razvoj
 
Projektne aktivnosti podrazumijevale su intenzivnu suradnju s predstavnicima Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, kao i s predstavnicima drugih relevantnih institucija, uključujući i one na regionalnoj i lokalnoj razini.

Osobita pozornost bila je posvećena gradovima, odnosno, novom instrumentu - održivi urbani razvoj za koji je, sukladno zakonodavnom okviru za Europske strukturne i investicijske (ESI) fondove, izdvojena posebna alokacija iz EFRR.  Jedna od ključnih aktivnosti projekta bila je izrada Analitičke studije o održivom urbanom razvoju (Analytical Study on Sustainble Urban Development). U svrhu njezine izrade proveden je Upitnik o održivom urbanom razvoju u kojem su sudjelovala 43 hrvatska grada s ukupno 2,3 milijuna stanovnika (53% ukupnog stanovništva RH). Detaljnija analiza potreba i potencijala urbanih područja u Republici Hrvatskoj uključila je terenske posjete, odnosno, sastanke s predstavnicima 13 većih gradova u tijeku veljače i ožujka 2014. godine.
 
Stručnjaci su također pripremili podloge i preporuke o mogućnostima i potencijalnim rizicima pojedinih teritorijalnih pristupa te o odabiru teritorija na kojima bi pojedini teritorijalni pristupi mogli primjenjivati. Provedena je i opsežna analiza zakonodavnih akata o nadležnosti nacionalne, regionalne i lokalne razine u pripremi i provedbi projekata.

S obzirom na važnost koju urbani razvoj ima u novoj financijskoj perspektivi, u okviru Projekta razmotrena je i mogućnost primjene financijskih instrumenta poput JESSICA-e. Kao rezultat ove aktivnosti izrađena je Preliminarna procjena potreba za korištenjem financijskog instrumenta JESSICA (Preliminary needs assessment for using Financial Instrument JESSICA).
 
Stručni tim i predstavnici Ministarstva redovito su provodili i aktivnosti informiranja dionika o ciljevima i rezultatima Projekta. Osim sastanaka s većim gradovima -  kroz koje su predstavnici urbanih područja upoznati s novostima u Kohezijskoj politici u razdoblju 2014. - 2020. - te niza specijaliziranih prezentacija, stručnjaci su posjetili i nekoliko institucija na nacionalnoj razini.

U završnoj fazi Projekta održane su četiri dvodnevne interaktivne radionice u četiri najveća grada, Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. Na radionicama su predstavljeni sadržaji o održivom urbanom razvoju uključeni u programske dokumente, a sudionici, odnosno, predstavnici gradova osmišljavali su potencijalne aktivnosti za buduća integrirana teritorijalna ulaganja na odabranim područjima.

Završna aktivnost projekta „Potpora jačanju regionalne i teritorijalne dimenzije u programskim dokumentima za EU fondove 2014.-2020.“, bila je održavanje jednodnevnog seminara u  lipnju u Zagrebu na kojem su predstavljeni cjelokupni rezultati Projekta.

Sudionici navedenih edukacija i sastanaka bili su predstavnici ministarstava, regionalni koordinatori, predstavnici gradova (lokalne uprave), komunalnih poduzeća, zavoda za zapošljavanje i znanstvene zajednice. Kroz ova događanja ujedno se ukazalo na potrebu integriranog planiranja razvoja na teritorijalnoj razini, odnosno, na nužnost suradnje različitih sektora za učinkoviti regionalni i teritorijalni razvoj.
 
Rezultati ovog Projekta u konačnici su uvod u buduće aktivnosti kojima će se stvoriti uvjeti za učinkovitu provedbu aktivnosti vezanih za održivi urbani razvoj.  Podloge i preporuke koristit će se i prilikom izrade drugih analitičkih i strateških dokumenata o regionalnom razvoju i korištenju sredstava iz ESI fondova.