Javne konzultacije

Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije organiziralo je druge partnerske konzultacije pod nazivom „Hrvatska i fondovi Europske unije 2014. - 2020.: Ulaganje u budućnost“, koje su se održale u Zagrebu, od 4. - 6. prosinca 2013. godine.
                                          
Ovime se nastavio proces savjetovanja sa zainteresiranim partnerima i javnosti vezano uz planiranje i programiranje europskih strukturnih i investicijskih fondova u okviru Kohezijske politike za financijsko razdoblje Europske unije 2014. - 2020. godine, započete u lipnju 2013. godine. Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, kao koordinator procesa programiranja predstavilo je trenutačno stanje i predstojeće obveze u procesu planiranja korištenja fondova Europske unije, prijedlog strategije i prioriteta ulaganja za financijsko razdoblje 2014.-2020. te integrirani pristup teritorijalnom razvoju.

Također su održane rasprave o prioritetima ulaganja identificiranim Partnerskim sporazumom. U raspravama o prioritetima ulaganja sudjelovali su istaknuti stručnjaci za pojedina područja ulaganja, te više od 800 predstavnika jedinica lokalne i regionalne samouprave te poslovnog, znanstvenog i civilnog sektora. Ovdje donosimo sažetke održanih rasprava, popise panelista po održanim raspravama i prezentacije.
 
Prioritet ulaganja 1: Inovativno i konkurentno poslovno i istraživačko okruženje
Predstavljena su područja Jačanje istraživanja i inovacija, Poboljšanja poslovnog okruženja i konkurentnosti, Poboljšanja dostupnosti i korištenja informacijsko-komunikacijskih tehnologija te mogućnosti za razvoj i financiranje iz strukturnih fondova unutar navedenih područja. 
Prioritet ulaganja 2: Poticanje energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije i zaštite prirodnih resursa
Unutar ovog prioriteta najviša financijska ulaganja bit će usmjerena u sustav vodoopskrbe i pročišćavanja  otpadnih voda kako bi se ispunile obveze i rokovi koji proizlaze iz Pristupnog ugovora EU. Velike investicije predviđene su i za uspostavu cjelovitog sustava gospodarenja otpadom koji uključuje izgradnju novih centara za gospodarenje otpadom te sanaciju postojećih odlagališta.

Ujedno se planiraju ulaganja u zaštitu i očuvanje biološke raznolikosti, promicanje ekosustavnih usluga te osiguravanje upravljanja područjima ekološke mreže NATURA 2000. Predviđene aktivnosti uključuju i razminiranje, kao preduvjet za provedbu pojedinih projekata.

Nadalje, tematski cilj 6. uključuje aktivnosti u području kulturne baštine kojima bi se potaknuo gospodarski razvoj i poboljšala konkurentnost osobito slabije razvijenih regija.
Prioritet ulaganja 3: Održiva i moderna prometna i mrežna infrastruktura
Ova je rasprava otvorila brojna pitanja o ulaganjima u poboljšanje prometnih mreža i infrastrukture u Republici Hrvatskoj. Govorilo se o svih šest prometnih sektora: željezničkom, cestovnom, zračnom, pomorskom, unutarnjoj plovidbi i gradsko-prigradskom prometu kao područjima koja će se moći financirati iz strukturnih fondova u okviru financijskog razdoblja Europske unije 2014. - 2020.
Prioritet ulaganja 4: Povećanje sudjelovanja na tržištu rada i poboljšanje kvalitete obrazovnog sustava
Kao glavni cilj u području zapošljavanja istaknuto je povećanje stope zaposlenosti na 59% do 2020. godine za ostvarenje kojeg je potrebno je preokrenuti negativne trendove i slabosti tržišta rada. U tu su svrhu identificirana područja ulaganja: pristup zapošljavanju, integracija mladih, prilagodba na izmijenjene tržišne uvjete i jačanje institucija tržišta rada.

Vezano za Poboljšanje kvalitete, relevantnosti i dostupnosti obrazovanjaglavni su ciljevi osigurati jednak pristup kvalitetnom obrazovanju, poboljšati kvalitetu, efikasnost i otvorenost visokog obrazovanja te poboljšati pristup cjeloživotnom učenju, unaprijediti vještine i kompetencije radne snage i povećati relevantnost sustava obrazovanja i osposobljavanja s obzirom na potrebe tržišta rada.
Prioritet ulaganja 5: Smanjenje siromaštva i aktivno socijalno uključivanje
Na području socijalnog uključivanja planiraju se ulaganja u području ljudskih potencijala i infrastrukture, uz napomenu da infrastrukturna ulaganja trebaju podržati ulaganja na području ljudskih potencijala. Tijekom procesa programiranja identificirane su slabosti i izazovi na području socijalnog uključivanja temeljem kojih se određuju nacionalni prioriteti ulaganja na tom području, vodeći pri tome računa o strateškim odrednicama EU-a za razdoblje 2014.-2020.
Prioritet ulaganja 6: Potpora kvaliteti, djelotvornosti i učinkovitosti javne uprave i pravosuđa
Ministarstvo uprave dalo je sažeti prikaz stanja u području javne uprave, pravosuđa, kapaciteta socijalnih partnera, uključujući i organizacije civilnog društva. Izlaganjem su predstavljene i identificirane slabosti, opći i specifični ciljevi koji se nastoje postići, naročito u području jačanja kapaciteta javne uprave i pravosuđa te organizacija civilnog društva.
 

Povećanje proizvodnje i jačanje konkurentnosti ribarstva i akvakulture (EMFF)

U okviru ove rasprave predstavljena su dva fonda koja se koriste u sektoru ribarstva: Europski fond za ribarstvo koji se koristi za programsko razdoblje 2007.-2013. i Europski fond za pomorstvo i ribarstvo koji je predviđen za sljedeće programsko razdoblje 2014.-2020., a osnovni cilj je postizanje konkurentnog, tehnološki naprednog i prilagodljivog sektora ribarstva i akvakulture kroz održivo iskorištenje resursa i osiguranja ribarske infrastrukture.


Ruralni razvoj i povećanje produktivnosti u poljoprivredi (EAFRD)

Predstavljen je proces izrade Programa ruralnog razvoja 2014.-2020. godine, a kao ključne teme naglašene su: struktura poljoprivrednih gospodarstava, apsorpcijski kapacitet za iskorištavanje omotnice EAFRD-a, dostupnost financijskih sredstava za međufinanciranje te definicija ruralnog područja. Kao apsolutni prioritet istaknuto je dovršenje Programa ruralnog razvoja 2014.–2020. godine i početak raspisivanja natječaja za sufinanciranje projekata iz EAFRD-a. Sam će proces implementacije uvelike ovisi o brzini procesa odobrenja Programa od strane Europske komisije.