Održana 3. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem

Slika /slike/Vijesti/Slavonski Brod_Zalac_21.11.2017.jpg

Predsjednik Vlade Plenković: Želimo poslati poruku ohrabrenja, Slavonija je za našu Vladu prioritet!

U utorak 21. studenoga 2017. godine u Slavonskom Brodu održana je 3. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem na kojoj se raspravljalo o izmjenama i dopunama Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, novom indeksu razvijenosti, razvojnom sporazumu te su razmotrene mogućnosti unaprjeđenja prometne infrastrukture na području pet slavonskih županija i stavljanja u funkciju neaktivne državne imovine.

U uvodnom obraćanju, predsjednik Vlade i predsjednik Savjeta Andrej Plenković istaknuo je da je Projekt Slavonija, Baranja i Srijem važan zbog gospodarske, demografske i socijalne situacije u tom dijelu Hrvatske te naglasio: „Vlada želi poslati poruku ohrabrenja i poruku da je Slavonija za našu Vladu konkretan prioritet koji ćemo u ove četiri godine realizirati“.
   
Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, u svojstvu potpredsjednice Savjeta,  članovima je predstavila dosadašnje rezultate provedbe Projekta Slavonija, Baranja i Srijem te naglasila: „U protekla 4 i pol mjeseca od prošle sjednice Savjeta, ugovoreno je projekata u vrijednosti od 1,54 milijarde kuna čime je postotak ugovaranja više nego udvostručen sa 6,73% na 14,85% u odnosu na ciljani iznos.“ Ministrica je naglasila da je do 17. studenoga u okviru Projekta ugovoreno više od 2,7 milijardi kuna.
 
Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem osnovan je početkom ožujka ove godine kao savjetodavno tijelo u području koordinacije provedbe i praćenja korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI), instrumenata i programa Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i nacionalnih izvora u okviru Projekta Slavonija, Baranja i Srijem te radi osiguravanja usmjerenijeg pristupa korištenju sredstava EU fondova kako bi se na području slavonskih županija ostvarila što veća apsorpcija EU sredstava i znatno ojačali kapaciteti dionika na razini lokalne i područne samouprave za pripremu i provedbu projekata u ovom financijskom razdoblju. Projekt je pokrenut kako bi se usmjerilo 2,5 milijardi eura (18,75 milijardi kuna) iz EU fondova isključivo za projekte na području pet slavonskih županija, a ta su sredstva osigurana u okviru postojećih operativnih programa i Programa ruralnog razvoja u financijskom razdoblju 2014.-2020.
 
Projekt uključuje provedbu nekoliko novih mjera koje omogućuju projektima s područja manje razvijenih županija prednost u sufinanciranju putem izravnih dodjela, kao i da ostvare dodatne bodove prilikom odabira projekata u otvorenim postupcima dodjele bespovratnih sredstava. 

Zaključci sa 3. sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem:

1. Zaključeno je kako je potrebno nastaviti s dinamiziranjem aktivnosti svih resora u provedbi Projekta Slavonija, Baranja i Srijem u partnerstvu s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, Hrvatskim saborom i drugim državnim institucijama, predstavnicima gospodarstva, akademske zajednice i civilnog društva.

2. Pozdravlja se visoki iznos ugovorenih sredstava Europskih strukturnih i investicijskih fondova od 1,54 milijarde kuna u okviru Projekta Slavonija, Baranja i Srijem, koji je ugovoren u protekla 4 i pol mjeseca od prošle sjednice Savjeta, čime je postotak ugovaranja više nego udvostručen s 6,73% na 14,85% u odnosu na ciljani iznos ugovaranja.

3. Suradnjom Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije sa Svjetskom bankom na izradi analitičkih podloga, stvorit će se preduvjeti za budući regionalni operativni program Slavonija, Baranja i Srijem te pravedniju statističku podjelu NUTS 2 regija RH.

4. Vlada RH, promjenom zakonskog okvira (Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, Zakon o strateškom planiranju i upravljanju razvojem, Zakon o potpomognutim područjima, Zakon o brdsko-planinskim područjima, Zakon o razvoju Grada Vukovara), omogućava smanjivanje regionalnih nejednakosti, jačanje uloge regionalnih koordinatora i učinkovitije upravljanje razvojem.

5. Uvođenjem instrumenta Razvojnog sporazuma kao sastavnog dijela Zakona o regionalnom razvoju, osigurava se decentralizacija sustava upravljanja EU fondovima i stvara mehanizam za provedbu Projekta Slavonija, Baranja i Srijem.
6. Podržava se povećanje sredstava Fonda za regionalni razvoj u proračunu RH za 2018. godinu za provedbu Projekta Slavonija, Baranja i Srijem. Sredstva Fonda namijenjena su za 1. pripremu projekata za EU fondove; 2. pred−financiranje EU projekata; 3. sufinanciranje EU projekata; 4. financiranje ravnomjernog regionalnog razvoja JLS i županija.

7. Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta provodi aktivnosti usmjerene na jačanje financijske sposobnosti i konkurentnosti poduzetnika kroz intenziviranje korištenja EU fondova i poboljšanje zakonskog okvira koji će potaknuti stvaranje novih lanaca vrijednosti u Slavoniji, Baranji i Srijemu.

8. Aktivnosti Ministarstva mora, prometa i infrastrukture usredotočene su na nastavak započetih projekata u cestovnoj i željezničkoj infrastrukturi, kao i u unutarnjim plovnim putevima. Nastavljaju se i pripreme projekata javnog gradskog prometa za financiranje iz fondova EU.

9. Ministarstvo državne imovine intenzivirat će obradu zahtjeva jedinica lokalne i područne samouprave za stavljanje u funkciju neaktivne državne imovine u svrhu izgradnje poduzetničkih zona kroz izdavanje suglasnosti za prijavu na EU fondove, odnosno darovanje, dodjele na korištenje ili kupnje nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske.

10. Dogovoreno je da se 4. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem održi u Virovitici krajem veljače na temu poljoprivrede i gospodarstva.
 

Pisane vijesti