Državni tajnik Mikulić na završnoj konferenciji Programa „Energija i klimatske promjene“

  • Slika /slike/Vijesti/2024/Studeni/EiKP/2.dan-konf-6.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Konferencija je okupila stručnjake, dionike, Nositelje projekata te partnere iz Hrvatske i donatorskih zemalja, a pritom su predstavljeni rezultati Programa kroz konkretan doprinos energetskoj tranziciji i prilagodbi klimatskim promjenama.

U utorak i srijedu, 12. i 13. studenoga 2024., u Rovinju je održana završna konferencija Programa „Energija i klimatske promjene“, u organizaciji Upravitelja Programa, Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, uz podršku Programskog partnera, Energetskog instituta Hrvoje Požar te Donatorskog programskog partnera, Norveške uprave za vodne resurse i energiju, odnosno financijsku potporu država donatora Islanda, Lihtenštajna i Kraljevine Norveške kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora (EGP).

Konferencija je okupila stručnjake, dionike, Nositelje projekata i partnere iz Hrvatske i donatorskih zemalja. Cilj je bio predstaviti rezultate Programa koji je omogućio značajan doprinos energetskoj tranziciji i prilagodbi klimatskim promjenama.

Posjeti uspješno realiziranim projektima

Prvog dana konferencije, 12. studenoga, sudionici su obišli dva uspješno provedena projekta na području Istarske županije, a koji služe kao primjeri dobre prakse korištenja obnovljivih izvora energije.

Posjet je započeo u Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju „Dr. Martin Horvat“ u Rovinju. U sklopu projekta „Sea for Heritage Energy Transition“ bolnica je instalirala sustav dizalica topline na energiju mora za grijanje i hlađenje objekta. V.d. ravnateljica bolnice, gđa Barbara Peruško, pozdravila je okupljene te zahvalila na podršci u realizaciji projekta. Projekt su detaljno predstavili g. Marinko Rade, bivši ravnatelj bolnice i g. Dalibor Jovanović, voditelj projekta i ravnatelj Istarske Regionalne Energetske Agencije (IRENA), istaknuvši inovativni pristup korištenja prirodnih resursa za povećanje energetske učinkovitosti. Također, sudionici su imali priliku obići strojarnicu i uz stručno vodstvo uvjeriti se kako funkcionira novo instalirani sustav.

Nakon Rovinja, obilazak se nastavio u Puli, gdje je Istarska Regionalna Energetska Agencija (IRENA) predstavila projekt „Dobra energija - solarna energija za energetsku tranziciju“. Projekt je rezultirao instalacijom 22 solarne elektrane, koje su podignule energetsku učinkovitost na području Istarske županije. Zamjenik župana Istarske županije, g. Tulio Demetlika, pozdravio je sudionike, a ravnatelj IRENA-e g. Dalibor Jovanović predstavio je ključne rezultate i prikazao promotivni video projekta. Nakon prezentacije, sudionici su posjetili Industrijsku školu u Puli, jednu od lokacija gdje je instalirana solarna elektrana, kako bi se iz prve ruke uvjerili u praktičnu primjenu rezultata.

Svečano zatvaranje Programa

Drugog dana konferencije, 13. studenoga, održano je svečano zatvaranje Programa „Energija i klimatske promjene“. Svečanosti su prisustvovali visoki uzvanici, uključujući predsjednika Gradskog vijeća Grada Rovinj-Rovigno, g. Emila Nimčevića, zamjenika župana g. Tulia Demetliku, zamjenika veleposlanika Kraljevine Norveške u RH-a, g. Helgea Kloumana Marstrandera te državnog tajnika Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, g. Domagoja Mikulića.
 
Gospodin Mikulić je pohvalio visoku razinu iskorištenosti dodijeljenih sredstava te naglasio važnost projekata koji promiču energetsku tranziciju, smanjuju emisije ugljika i doprinose sigurnosti opskrbe energijom u Hrvatskoj. U ime donatorskih zemalja, svoje zadovoljstvo iskazale su gđa Linn-Kaja Rogstad iz Norveške uprave za vodne resurse i energiju (NVE) te gđa Camilla Langsholt iz Ureda za financijske mehanizme, koje su pohvalile suradnju i govorile o budućoj perspektivi u kontekstu nastavka provedbe Programa.

Rezultate Programa na nacionalnoj razini predstavila je, gđa Stella Arneri, upraviteljica Programa u ime Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, dok je g. Dražen Jakšić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar (EIHP), predstavio predefinirani projekt „Osnivanje nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)“. U okviru ovog projekta obnovljena je poslovna zgrada EIHP-a prema nZEB standardu, čime je Hrvatska dobila moderno edukativno središte za energetsku učinkovitost.

Rezultati projekata i panel rasprave

U nastavku svečanosti predstavljeni su rezultati projekata, kao primjeri dobre prakse, a koji su se odnosili na Pozive: Proizvodnja energije iz mora, Povećanje kapaciteta za proizvodnju solarne energije, Izrada tehničke dokumentacije za korištenje geotermalne energije, Povećanje kapaciteta za proizvodnju geotermalne energije, Izrada baze podataka duboke geotermalne energije i Izrada baze podataka plitke geotermalne energije.

Održane su i dvije panel rasprave: „Doprinos energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u energetskoj tranziciji Republike Hrvatske“ te „Bilateralna suradnja kao putokaz za buduću perspektivu i prijenos znanja te implementacije efikasnih energetskih rješenja“. Panelima su prisustvovali predstavnici ključnih institucija poput Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstva gospodarstva, Hrvatske elektroprivrede, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, regionalnih energetskih agencija te donatorskih organizacija iz Norveške, Norveški istraživački centar (NORCE) i Islanda, Nacionalna energetska uprava Islanda (OS).

Program „Energija i klimatske promjene“ imao je budžet od 20 milijuna eura, od čega su 17 milijuna eura osigurale donatorske zemlje, dok je Republika Hrvatska pridonijela s 3 milijuna eura. Tijekom provedbe programa realizirano su 172 solarne elektrane, 1 baterijski spremnik za skladištenje električne energije, 3 sustava dizalica topline na energiju mora, 3 bušotinska prostora za korištenje geotermalne energije, 10 budućih geotermalnih bušotina sa spremnom istražno - tehničkom dokumentacijom, 2 baze podataka s izrađenim interaktivnim GIS kartama za duboku i plitku geotermalnu energiju te uspostavljen Nacionalni trening centar za zgrade gotovo nulte energije. Kroz sve projekte promovirana je prilagodba klimatskim promjenama te su osigurani konkretni koraci prema energetski održivoj budućnosti.

Završno, konferencija je istaknula ključnu ulogu međunarodne suradnje i inovativnih tehnologija u energetskoj tranziciji te najavila nastavak ulaganja u projekte koji će osigurati bolju i zeleniju budućnost Hrvatske i Europe.

Pisane vijesti