Turizam je krema hrvatskog gospodarstva

Slika /slike/H20151014000393.jpg

Potpredsjednik Vlade Branko Grčić zahvalio se turističkim djelatnicima zaslužnima za dobre rezultate, te dodao kako vjeruje da je tome nešto malo pridonijela i država svojim mjerama i potporama.

Turizam je krema i lokomotiva hrvatskog gospodarstva po rezultatima i udjelu u BDP-u, a još je važnije što u zadnje dvije godine posluje s plusom, istaknuo je u srijedu potpredsjednik Vlade Branko Grčić, na susretima turističkih djelatnika s Vladom na Danima hrvatskog turizma (DHT).

Grčića je, kako je rekao, oduševilo što pred sobom vidi velik skup turističkih djelatnika zaslužnih za dobre rezultate, te dodao kako vjeruje da je tome "nešto malo pridonijela i država svojim mjerama i potporama".

"Kroz predstečajne nagodbe uspjeli smo naći partnere za desetak turističkih državnih tvrtki koje su godinama grcale u gubicima, a sad im vidimo budućnost, a važne su bile i investicije koje je obilato pomogao HBOR povoljnim kamatama, počekom i dugim rokom otplate bez čega bi jako malo projekata preživjelo", kazao je Grčić dodajući da je kroz HBOR u zadnje četiri godine gospodarstvu plasirano oko 38 milijardi kuna.
 
 "Neki kažu da smo imali 40 poreznih izmjena, ali tvrdim da ih je 20 na korist poduzetnika, pa i međustopa PDV-a od 13 posto za turizam, a pomaci su i kod smanjenja parafiskalnih nameta i poreznog praga za male poduzetnike", kazao je Grčić.
Dobije li Vlada novi mandat ići će na daljnje rasterećivanje plaća, a slično onome što je napravila s PDV-om za turizam napravit će i za poljoprivredu i sektor hrane, kaže Grčić.
 
 Ministar turizma Darko Lorencin istaknuo je rast investicija u turizmu za 40 posto, na 676 milijuna eura, dodavši da se svi sada trebaju baviti obranom i nastavkom rasta.
"Najveći nam je izazov u pred i posezoni, ali vjerujemo da imamo programe razvoja proizvoda kao i u nastavak jačanja sinergije javnog i privatnog sektora na svim razinama bez čega nema uspjeha", poručio je Lorencin.
 
Pljesak za odrađeno s izbjeglicama 
 
 Nakon što je predstojnik DUUDI-ja Mladen Pejnović ocijenio da će u uvjetima izbjegličke krize i s tim povezanih kretanja u svijetu za turizam biti najvažnija sigurnost te da zbog svega što su odradili s izbjeglicama svi na istočnim hrvatskim granicama zaslužuju zahvalu turističkih djelatnika, okupljeni su zapljeskali i pokazali da cijene njihov trud.
 
 "Više nemamo nijedno državno turističko poduzeće u gubicima što se odavna nije dogodilo", kazao je Pejnović dodavši da je i ponuda za Kupare primjer novog smjera ulaganja.
 DUUDI ima dva smjera za iduće razdoblje, kod nekretnina sređivanje podatkovnih baza, a u korporativnom sektoru uvođenje savjetovanja s javnošću kod biranja nadzornih odbora i uprava headhuntingom, najavio je.
 
 Turistički djelatnici pitali su predstavnike Vlade o mogućnosti smanjenja i olakšanja birokratskih procedura za pripremu dokumentacije za prijavu na natječaje za potpore, smanjenju PDV-a za agencijske usluge kao i hoće li plaće i ugovori na neodređeno vrijeme u turizmu rasti ili ostati na niskim razinama.
 
Tekst i foto: Hina

 

(Hina) xtam yduk



Pisane vijesti