Potpredsjednik Grčić: U Hrvatskoj se može raditi dobar posao

Slika /arhiva/SLIKE/Proinvest Rijeka.JPG
Vi svjedočite da se u Hrvatskoj može raditi dobar posao. Ulažete u istraživanje i razvoj, u nove proizvode, konkurentni ste na tržištu, iz godine u godinu rastete- kazao je Branko Grčić, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova EU za vrijeme posjeta riječkoj farmaceutskoj kompaniji JGL uoči ProInvesta u Rijeci.

JGL posluje na 35 svjetskih tržišta i 75 posto prihoda ostvaruje izvozom, a s prosječnim godišnjim rastom od 25 posto u 21 godinu postojanja najbrže je rastuća domaća farmaceutska tvrtka, kazao je njezin direktor Ivo Usmiani, predstavljajući novu investiciju koja će promijeniti vizuru grada Rijeke, a nedvojbeno i biti pokretač rasta zapošljavanja i gospodarskoga razvoja grada i županije. Investicija u nove proizvodno-skladišne kapacitete provest će se u 4 faze, a prva faza, vrijedna 350 milijuna kuna, bit će realizirana znatnim dijelom kreditom HBOR-a.

Nakon posjeta JGL-u, ministri Branko Grčić, Slavko Linić, Gordan Maras, Siniša Hajdaš Dončić i Darko Lorencin, te Alen Leverić, zamjenik ministra gospodarstva i Anton Kovačev, predsjednik Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) na Građevinskom fakultetu u Rijeci prezentirali su ključne mjere Vlade poduzetnicima, obrtnicima i predstavnicima jedinica lokalne samouprave.

- Ova Vlada će učiniti sve da se posao može raditi još lakše -istaknuo je potpredsjednik Grčić govoreći o primjerima uspješnih tvrtki, kakva je JGL, i novim investicijama poput otvaranja novog pogona francuske grupacije Saint Jean Industries s 80 novozaposlenih u Slavonskom Brodu, novom početku proizvodnje u sisačkoj željezari, skorašnjoj realizaciji novih investicija za koje su Vladine radne skupine otklonile prepreke. Tako je pred otvaranjem još jedna investicija na sjeveru Hrvatske s oko 300 novih radnih mjesta.

- Ovoj zemlji trebaju dobre vijesti, a malo se u javnosti zna se da se sada rješava i 3760 zahtjeva za pokretanje predstečajne nagodbe u tvrtkama koje imaju oko 30.000 zaposlenih s 35,4 milijardi kuna nepodmirenih obveza, kazao je Branko Grčić kazavši, između ostaloga i da Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU sufinancira s gotovo milijun kuna izradu projektne dokumentacije za 335 milijuna eura vrijedne projekte iz ove regije koji se pripremaju za financiranje iz EU fondova.

Slavko Lnić, ministar financija govorio je o smanjivanju nelikvidnosti, reprogamu poreznih dugova, te provedbi Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. Istaknuo je da država od 1. lipnja nikome neće biti dužna, duže od 60 dana.

Gordan Maras, ministar poduzetništva i obrta govorio je o poticajnim mjerama, pa je tako zahvaljujući jednostavnijoj proceduri osnovano 4000 novih tvrtki, broj potrebnih dokumenata za sudjelovanje u  "Poduzetničkom impulsu" smanjen je s 30 na 8, zaprimljeno je već 86 zahtjeva za korištenje poticajnih mjera po novom Zakonu o poticanju ulaganja.

O ulaganjima u Riječki prometni pravac, konkretno izradu dokumentacije, govorio je ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić. Zašto ti projekti nisu pripremljeni ranije, ostaje otvoreno pitanje. No važno je da mi projekte, vrijedne 4,2 milijarde eura, pripremamo i da će većina radova na tim dionicama započeti 2016., financirana novcem iz EU fondova, naglasio je ministar Hajdaš Dončić.

O investicijama u turizmu govorio je Darko Lorencin, ministar turizma. U ovoj godini te su investicije teške 2,6 milijardi kuna, od čega u privatnom sektoru oko 2 milijarde.

Alen Leverić prezentirao je poticajne mjere iz Zakona o poticanju ulaganja i unapređenju investicijske klime, dok je Anton Kovačev predstavio 28 kreditnih programa i druge mogućnosti koje poduzetnicima pruža Hrvatska banka za obnovu i razvitak.


Pisane vijesti