Novim Zakonom o regionalnom razvoju želimo uvesti pravedniji sustav potpore općinama i gradovima prema indeksu razvijenosti. Želimo ispraviti nepravdu i iskazati solidarnost prema čak 100 nerazvijenih jedinica lokalne samouprave koje dosad nisu primale državnu potporu, a koje su na žalost, uvažavajući sve specifičnosti Gorskog kotara, u još nepovoljnijem položaju u odnosu na 9 općina i gradova Gorskog kotara, istaknuo je Jakša Puljiz, zamjenik ministra regionalnoga razvoja i fondova Europske unije na susretu s predstavnicima osam općina i gradova Gorskog kotara, koji u Zagrebu prosvjeduju zbog novog Zakona o regionalnom razvoju prema kojem pravo na državnu potporu više neće imati jedinice lokalne samouprave koje prelaze 75 posto prosjeka Hrvatske, a među kojima je i njih 9 iz Gorskog kotara.
Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić danas sudjeluje u Bruxellesu na sastanku Vijeća za opće poslove (GAC Cohesion), te su načelnike i gradonačelnike primili zamjenik ministra Jakša Puljiz i pomoćnici ministra Venko Ćurlin i Gorenka Bulj.
„Naš je cilj pružiti jednaku priliku svima, potaknuti razvoj u svim dijelovima Hrvatske, pravedno rasporediti državne potpore, osigurati da se taj novac koristi namjenski, te istodobno kroz programe Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, kao i drugih ministarstava pružiti priliku Gorskom kotaru i drugim sredinama za kapitalna ulaganja. Ujedno, sve pozivamo da iskoriste mogućnosti koje nam se pružaju za financiranje projekata sredstvima EU fondova, a pri tom je važno istaknuti da ćemo svim općinama i gradovima, a posebno onim najsiromašnijima osigurati sufinanciranje EU projekata putem dva fonda na državnoj razini“, istaknuo je Jakša Puljiz.
Kako je i potpredsjednik Vlade Branko Grčić istaknuo za vrijeme nedavnog susreta s Goranima, u okviru donošenja novog Zakona o regionalnom razvoju nastavlja se proces usklađivanja poticajnih mjera s kategorizacijom jedinica lokalne samouprave temeljem indeksa razvijenosti.
Osim potpomognutih područja, predviđeno je i uvođenje novih područja s razvojnim posebnostima, u kakve spada i Gorski kotar.
Radi se o područjima koja se izdvajaju prema svojim prirodno-geografskim, klimatskim te drugim specifičnim obilježjima koja značajno utječu na razvijenost. Pored otoka, brdsko-planinska područja će definitivno predstavljati jedno od onih specifičnih geografskih područja koja udovoljavaju kriterijima za stjecanje statusa područja s razvojnim posebnostima.
Novi Zakon o brdsko-planinskim područjima se planira usvojiti do ljeta 2015. sa stupanjem na snagu 1. siječnja 2016. godine.
U idućoj godini one jedinice lokalne samouprave sa statusom brdsko-planinskih područja čiji indeks razvijenosti prelazi 75% i time ne ostvaruju status potpomognutog područja imat će pravo na prijelaznu potporu, što je već i uvršteno u Zakon o izvršavanju državnog proračuna za 2015. koji je usvojen na Vladi RH.
Pisane vijesti