Hrvatska neće izgubiti nijedan euro iz europskih fondova koji su nam na raspolaganju za 2013. godinu, naglasio je Branko Grčić, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova otvarajući informativno-obrazovnu manifestaciju „Tjedan EU fondova“ koju od 10. do 14. veljače u hotelu International (Miramarska cesta 24) u Zagrebu organizira Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u suradnji s drugim institucijama uključenima u sustav upravljanja i kontrole korištenja EU sredstava, te Hrvatskom gospodarskom komorom i veleposlanstvima Republike Francuske, Savezne Republike Njemačke, Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske, Kraljevine Nizozemske i Republike Mađarske.
Na otvorenju „ Tjedna EU fondova“ bili su nazočni predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, ministri Ivan Vrdoljak i Siniša Hajdaš Dončić, ministrica Anka Mrak Taritaš, te veleposlanici i brojni drugi uzvanici.
Skup je pozdravila Michele Boccoz, veleposlanica Francuske, a uvodno se ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak osvrnuo na temu prvog dana „Tjedna EU fondova“ posvećenu inovacijama, koje su, kako je istaknuo nužan čimbenik konkurentnosti gospodarstva.
Za razdoblje 2007. – 2013 Hrvatska ima četiri operativna programa; sredstva su usmjerena u jačanje regionalne konkurentnosti, zaštitu okoliša, promet, te razvoj ljudskih potencijala.
Potpredsjednik Grčić kazao je da je za prvih šest mjeseci članstva Hrvatskoj na raspolaganju 450 milijuna eura, a vrijednost novoobjavljenih natječaja za strukturne fondove već je dosegla 540 milijuna eura. Od toga su samo veliki projekti, za koje je pokrenuta javna nabava vrijedni 400 milijuna eura, a gotovo 140 milijuna eura otvoreni pozivi za dodjelu bespovratnih sredstava, kazao je Grčić dodajući da je do kraja 2014. planirana javna nabava za pojedinačne projekte vrijedne ukupno 587 milijuna eura, te objava poziva za dodjelu bespovratnih sredstava u vrijednosti 550 milijuna eura.
Ukupno, procijenjena vrijednost velikih projekata i javnih poziva za koje će se do kraja godine vršiti ugovaranje i otvarati natječaji je blizu 1,7 milijardi eura!
Dodao je i kako su naši nacionalni ciljevi do 2020. godine usmjereni prije svega na povećanje konkurentnosti, smanjenje regionalnih nejednakosti i siromaštva te jačanje ljudskih resursa.
Proces akreditacije nije usporio ni ugovaranja ni plaćanja, kao ni raspisivanje novih natječaja, pojasnio je potpredsjednik Grčić.
Jedini uvjet za konačnu akreditaciju je funkcionalnost MIS-a, taj računalni sustav je od siječnja potpuno spreman, sad je u tijeku njegova provjera od strane nacionalnog revizorskog tijela te Europske komisije. Kad završi provjera, očekujemo akreditaciju i isplatu predujma od 150 milijuna eura.
Uz porast vrijednosti ugovorenih i isplaćenih sredstava, zaustavili smo negativni trend automatskog opoziva sredstava. Naime, uspješnost u povlačenju EU sredstava mjeri se i po tome jesu li sredstva vraćena u EU proračun jer novac koji je bio na raspolaganju za jednu godinu nije utrošen ni roku od tri godine. Bivša je Vlada, zbog sporosti i nedovoljne pripremljenosti samo iz novca za 2008. godinu trajno izgubila čak 40 milijuna eura. Izgubila je svih 25 milijuna eura, odnosno cijelu jednu godišnju alokaciju, iz IPARD programa za poljoprivredu. S 40 milijuna eura koji su vraćeni u 2011. u EU proračun, uspjeli smo u 2012. taj iznos smanjiti na 15 milijuna eura, a u 2013. svesti ga ispod pet milijuna eura, kazao je potpredsjednik Grčić.
Što se tiče financijskog razdoblja, 2014.-2020., ova je godina u cijeloj EU godina programiranja. Rok za predaju konačnog nacrta Partnerskog sporazuma za svaku zemlju je 22. travnja, a finalnih nacrta operativnih programa do 22. srpnja.
Mi smo poslali još uvijek radni nacrt Partnerskog sporazuma u Komisiju a finalni prijedlog planiramo predati na odobrenje do kraja ožujka, potom i operativne programe do kraja lipnja, što je i dinamika ostalih članica EU. Odobrenje ovih dokumenata očekujemo najesen, a onda nas čeka još jedna akreditacija institucija koju planiramo završiti do kraja 2014., kazao je potpredsjednik Vlade Branko Grčić.
Razmjena iskustava
Cilj „Tjedna EU fondova“, petodnevnog informativno-obrazovnog događaja je predstaviti dosadašnje aktivnosti vezane uz korištenje EU fondova, istaći prioritete ulaganja RH u idućem financijskom razdoblju, te razmijeniti iskustva i pokazati primjere dobre prakse zemalja članica Europske unije.
Tematska područja podijeljena u okviru pojedinog dana su: inovacije, energetska učinkovitost, vodno gospodarstvo, prometne investicije i urbani razvoj te ruralni razvoj, a sve u znaku ulaganja u budućnost.
Galerija: