Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak danas je sudjelovala na javnom događaju „Život nakon potresa – ljudi u fokusu“ koji je organizirala pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter.
Na događanju se razgovaralo o potresu na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Karlovačke županije, ali i o donošenju Programa društvene i gospodarske revitalizacije potpomognutih područja Sisačko-moslavačke županije pogođenih potresom.
„Od početka siječnja i vrlo brzo nakon što je formiran Stožer na prostoru pogođenom prostoru, Vlada Republike Hrvatske je bila svjesna situacije koju je potres ogolio a to je da su dubinski strukturni problemi na području Banovine“, rekla je u obraćanju ministrica Tramišak.
„Ovaj potres pokazao je da imamo mnoga područja Republike Hrvatske koja zovemo potpomognuta područja i područja s posebnim razvojnim izazovima“, izjavila je ministrica Tramišak i nastavila kako su to područja koja gospodarski i demografski zaostaju u razvoju u odnosu na neke veće urbane cjeline.
U nastavku izlaganja ministrica Tramišak osvrnula se na potrese koji su pogodili područje Zagreba i Sisačko-moslavačke županije.
„Zagreb je bio suočen s dugogodišnjom zanemarenošću kulturno-povijesne baštine, neodržavanosti zgrada, dok su na području Sisačko-moslavačke županije većinom obiteljske kuće i ona struktura stanovništva koja ima puno lošije materijalno stanje“, rekla je ministrica Tramišak.
„Rezultat toga pokazao se i kroz analizu kojoj smo pristupili za izradu ovog programa, a to je analiza ekonomskih i demografskih pokazatelja same županije uz depopulaciju koja se događala desetljećima i zadržana je monolitna struktura gospodarstva“, nastavila je ministrica Tramišak i dodala kako postoji nekoliko velikih subjekata koji su zadržali zastarjele tehnologije te da nije došlo do pravovremene tranzicije gospodarstva.
„Nema dovoljno malog i srednjeg poduzetništva i obrtnika i na tome treba poraditi, datim im okvire i prostor, značajnu financijsku podršku od strane svih mogućih izvora financiranja kako nacionalnih tako i europskih“, izjavila je ministrica Tramišak.
Ministrica Tramišak naglasila je važnost poticanja industrijske tranzicije gospodarstva u smislu zelene i digitalne tranzicije.
„Imamo raspoloživa sredstva za to“, rekla je ministrica Tramišak i istaknula stotinu milijuna eura koji bi trebali biti namijenjeni samo za područje Sisačko-moslavačke županije odnosno za približavanje određenim europskim standardima u gospodarstvu.
„Znamo da je uz zadržavanje stanovnika uz izgradnju, obnovu, povratak u vlastite domove važno i rješavanje pitanja gospodarstva jer ono će omogućiti kvalitetniji život, stabilne prihode i kvalitetna radna mjesta“, pojasnila je ministrica Tramišak.
„Sredstva iz fondova Europske unije i Fonda za solidarnost nisu namijenjena obnovi privatnih kuća i zgrada već hitno vraćanje u stanje temeljne infrastrukture za život poput prometnih, energetskih, vodno-komunalnih infrastruktura“, dodala je ministrica Tramišak.
Ministrica Tramišak kazala je kako se očekuje oko 319 milijuna eura za područje Sisačko-moslavačke županije koja će dominantno biti namijenjena obnovi javnih zgrada.
„Kako bismo što prije pomogli obnovi privatnog sektora i kako ne bismo ovisili o sredstvima državnog proračuna izmijenili smo Operativni program konkurentnost i kohezija i već u siječnju smo raspisali prvi poziv za 640 milijuna kuna za obnovu obiteljskih kuća, stambenih zgrada i izgradnju novih“, naglasila je ministrica Tramišak.
„Transparentnost procesa mora biti u prvom fokusu, postupci nabave, transparentna dokumentacija i točno namjensko poznavanje gdje je potrošena svaka kuna je vrlo važno i bitno i zato procesi traju duže nego što bismo mi to željeli“, zaključila je ministrica Tramišak.
Na događanju su uz ministricu Tramišak sudjelovali i potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske Boris Milošević, ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat i ravnatelj Fonda za obnovu Damir Vanđelić.
Pisane vijesti