U odnosu na prethodnu sjednicu Savjeta održanu u prosincu 2019. godine u Vukovaru, ostvaren je značajan napredak u ugovaranju projekata u okviru Projekta Slavonija, Baranja i Srijem. Od 30. studenog 2019. do 31. kolovoza 2020. ostvaren je porast ugovaranja projekata na području pet slavonskih županija od čak 5,2 milijardi kuna. U razdoblju od 18. listopada 2016. do 31. kolovoza 2020. ugovoreno je 16,53 milijardi kuna odnosno 88,16% od ciljanog iznosa (18,7 milijardi kuna). U razdoblju od 18. listopada 2016. do 30. lipnja 2020. plaćeno je 6,61 milijardi kuna odnosno 35,24% bespovratnih sredstava u odnosu na ciljani iznos.
- Dodatak broj 2. Razvojnom sporazumu za područje Slavonije, Baranje i Srijema
Savjet prihvaća sklapanje Dodatka broj 2. Razvojnom sporazumu za područje Slavonije, Baranje i Srijema u ukupnom iznosu 10.697.667.000,00 kuna.
- Mjere iz područja Ministarstva poljoprivrede
Kontinuirano s provedbom Programa ruralnog razvoja RH 2014. - 2020., Ministarstvo poljoprivrede intenzivira pripremne aktivnosti vezane uz programiranje novog financijskog razdoblja 2021. - 2027. Definiranjem reformi, projekata i programa doprinijet će se izradi i provedbi Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, te budućih programa kohezijske politike, s posebnim naglaskom na jačanje održivog razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Savjet podržava daljnji nastavak zajedničkog djelovanja u identifikaciji projekata ruralnog razvoja i poljoprivrede od strateškog značaja za područje pet slavonskih županija.
- Dodatak Ugovoru o savjetodavnim uslugama o rastu i radnim mjestima u Slavoniji, Baranji i Srijemu i početak procesa izrade teritorijalne strategije Panonske Hrvatske
Slijedom Zaključka s X. sjednice Savjeta, potpisan je Dodatak Ugovoru između Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj u cilju izrade Teritorijalne strategije za Panonske Hrvatske. Savjet podržava početak aktivnosti izrade Teritorijalne strategije sukladno potpisanom Dodatku Ugovora, kojim se proširuje obuhvat teritorija s dosadašnjih pet na osam županija: Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Virovitičko-podravska, Požeško-slavonska, Sisačko-moslavačka, Karlovačka, Bjelovarsko-bilogorska županija.
- Savjet podržava novu Nacionalnu klasifikaciju statističkih regija Republike Hrvatske, koja uvodi sljedeće statističke regije 2. razine (NUTS 2): Panonsku Hrvatsku, Jadransku Hrvatsku, Sjevernu Hrvatsku i Grad Zagreb
Savjet smatra da nova podjela pozitivno utječe na intenzitet regionalnih potpora za poduzetnike te će pridonijeti povećanom iznosu potpora za male, srednje i velike poduzetnike na području Panonske Hrvatske. Konkretno, iznos potpora za male poduzetnike povećat će se sa 45% na 70%, za srednje poduzetnike sa 35% na 60% dok će se za velike poduzetnike povećati sa 25% na 50%. Sve navedeno pridonijet će ravnomjernom razvoju Hrvatske jer se na ovaj način ispravlja nepravda prema nerazvijenijim dijelovima Hrvatske koji će sada imati više intenzitete potpora od razvijenijih.
- Savjet podržava programiranje zasebnih prioriteta za Panonsku Hrvatsku kao i za druge NUTS 2 regije
U okviru budućeg integriranog teritorijalnog programa za financijsko razdoblje 2021. – 2027., povezat će se razvojni prioriteti općina, gradova, županija, zajednice više županija ili funkcionalnih regija s pripadajućim nacionalnim prioritetima. Uzimajući u obzir njihove specifičnosti, programirat će se zasebni prioriteti za Panonsku Hrvatsku, kao i za svaku NUTS 2 regiju te njima pripadajuća sredstva. Na navedeni način omogućit će se stabilan financijski i sadržajni okvir za provedbu projekata od regionalne i lokalne važnosti, koji su potrebni za razvoj svih NUTS 2 regija u Republici Hrvatskoj.
- Dunavska strategija
Savjet podržava aktivnosti tijekom predsjedanja RH Dunavskom strategijom. Strategija je osmišljena s ciljem jačanja regionalnoga razvoja, sinergije između makro-regionalnih strategija i kohezije, te poticanja suradnje s državama u Podunavskom području. Izraženo je zadovoljstvo da je tijekom predsjedanja RH postignut konsenzus oko sadržaja Akcijskog plana kojeg čine 85 aktivnosti iz svih prioritetnih područja, koja su osnova za financiranje u budućem programskom razdoblju 2021. – 2027.
Ugovori vrijedni 439,5 milijuna kuna dodijeljeni nakon sjednice
Nakon sjednice Savjeta Slavonije, Baranje i Srijema u Našicama uručeno je 66 ugovora ukupne vrijednosti 439,5 milijuna kuna od čega je 315,4 milijuna kuna bespovratnih sredstava. Od toga je jedan projekt ugovoren u sklopu Razvojnog sporazuma za područje Slavonije, Baranje i Srijema, a dva su iz Tehničke pomoći za područje Slavonije, Baranje i Srijema.
Dodijelit će se i dva ugovora o darovanju nekretnina.
Sljedeća sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem održat će se u Pleternici.