Uključuje mjere izgradnje institucija i s njima povezanog ulaganja u Republiku Hrvatsku s ciljem ispunjavanja kriterija za pristupanje EU, a s naglaskom na ispunjenje političkih, ekonomskih i kriterija kojima se omogućuje ispunjenje obveza nakon punopravnog primanja Hrvatske u članstvo EU.
Programski ciklus odvija se na godišnjoj razini te je iniciran je od strane Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, koji je Nacionalni IPA koordinator i odgovoran za programiranje projekata programa IPA - komponenta I-Pomoć u tranziciji i jačanje institucija.
Proces započinje izradom problemskih analiza svakog zasebnog sektora (poglavlja pregovora) i prijedlogom projektnih ideja kojima je cilj rješavanje postojećih problema tj. postizanje napretka u pojedinom sektoru, ispunjenje preduvjeta za članstvo i dr. Predložene projektne ideje moraju biti u skladu sa strateškim dokumentima (Pristupno partnerstvo, Program Vlade RH za preuzimanje i provedbu pravne stečevine EU, Višegodišnji indikativni programski dokument (VIPD), Višegodišnji indikativni financijski okvir, nacionalni i sektorski strateški dokumenti i akcijski planovi, nacionalni i sektorski investicijski strateški dokumenti).
Konačan paket projekata za svaku pojedinu godinu potvrđuje Europska komisija odlukom, koja potom postaje dio financijskog sporazuma koji se potpisuje između Europske Komisije i Republike Hrvatske.
Pomoć može imati oblik:
Komponenta I programa IPA za programske godine od 2007. do 2010. ostvaruje se kroz četiri prioritetne osi/područja intervencije, a sukladno Višegodišnjem indikativnom planskom okviru:
Komponenta I programa IPA za programske godine od 2011. do 2013. ostvaruje se kroz sedam sektora intervencije, a sukladno Višegodišnjem indikativnom planskom okviru za 2011.-2013. SektorskI pristup predstavljen u VIPD-u za 2011.-2013. je bitan budući da se takvim pristupom jasnije vidi u kojoj mjeri pojedini projekti pridonose ostvarivanju sektorskih rezultata.
U Višegodišnjem indikativnom programskom dokumentu identificirano je sedam sektora (1. i 2. su prioritetni):
Komponenta I programa IPA za programske godine od 2011. do 2013. je usmjerena na projekte koji su pripremljeni unutar dva prioritetna sektora. Ostavljena je mogućnost financiranja i za ostale projekte iz svih 7 sektora ukoliko su kvalitetni i spremni za provedbu te ako za to ostane dovoljno sredstava.
Definiran se člankom 30. Pristupnog ugovora sa svrhom da se Hrvatskoj u prvoj godini članstva osigura privremena financijska pomoć za razvoj i jačanje njenih administrativnih i pravosudnih sposobnosti za provedbu i primjenu prava Unije te za poticanje razmjene najbolje prakse medu kolegama. Navedena pomoć je namijenjena financiraju projekata izgradnje institucija i s njima povezana ograničena investicijska ulaganja manjeg opsega.
Nadalje, pomoć je namijenjena trajnoj potrebi jačanja institucionalnih sposobnosti u određenim područjima putem mjera koje nije moguće financirati iz strukturnih fondova ili fondova za ruralni razvoj.
Odobrena sredstva za preuzete obveze za Prijelazni instrument za Hrvatsku iznose ukupno 29 milijuna EUR u 2013. godini za rješavanje nacionalnih i horizontalnih prioriteta.
Pomoć u okviru Prijelaznog instrumenta provodi se u skladu s Uredbom Vijeća (EZ) br. 1085/2006 ili na temelju drugih tehničkih odredbi koje su potrebne za funkcioniranje Prijelaznog instrumenta, a usvaja ih Europska komisija.
Aktivnosti iz Prijelaznog instrumenta moći će se provoditi kroz ugovore o nabavi usluga, Twinning ugovore i ugovore o nabavi roba ograničenog opsega.
Sustav upravljanja programom IPA komponenta I - Pomoć u tranziciji i jačanje institucija odvija se na temelju proširenog decentraliziranog sustava (e-DIS) kojim je institucijama Republike Hrvatske u veljači 2013. godine predana potpuna ovlast za upravljanje navedenim sustavom. Nadalje, sukladno Pristupnom ugovoru, Republika Hrvatska od 1. srpnja 2013. godine ugovaranje, usluga, radova i opreme koje je predviđeno u sklopu projekata odobrenih za financiranje iz IPA I i Prijelaznog instrumenta provodi prema nacionalnom zakonskom okviru o javnoj nabavi.
Twinning ugovori i dalje se provode u skladu s Twinning priručnikom.
Projekte koji se financiraju kroz programske godine 2007.-2013. možete pregledati u dokumentima.