U ponedjeljak 22. siječnja 2018. godine, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac u Zagrebu je predstavila rezultate iskorištenosti Europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI fondovi) u 2017. godini koja je obilježena značajnim porastom u svim fazama korištenja fondova
Rezultati iskorištenosti EU sredstava tijekom 2017. u odnosu na prethodne tri godine 2014. – 2016.:
-
Korisnicima je na raspolaganje putem natječaja stavljeno ukupno 2,8 milijardi eura - 26% ukupne alokacije financijsko za razdoblje 2014.-2020.
-
Vrijednost ugovorenih projekata s 985 milijuna eura na 3,7 milijarde eura - porast 277%
-
Porast isplaćenih EU sredstava korisnicima s 288 milijuna eura na 927 milijuna eura - porast 221%
-
Vrijednost ovjerenih sredstava, na temelju kojih Europska komisija vrši uplate u državni proračun, dosegla je iznos od 800 milijuna eura – porast 423%
U ponedjeljak
22. siječnja 2018. godine, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Gabrijela Žalac u Zagrebu je predstavila rezultate iskorištenosti Europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI fondovi) u 2017. godini koja je obilježena značajnim porastom u svim fazama korištenja fondova.
Iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI fondovi) za razdoblje 2014. – 2020. godine Republici Hrvatskoj na raspolaganju je ukupno 10,7 milijardi eura. Nakon objave natječaja, proces korištenja EU sredstava započinje ugovaranjem projekata, nakon čega slijede isplate korisnicima ovisno o dinamici provedbe aktivnosti unutar tih projekata i temeljem provjera namjenskog i ispravnog trošenja sredstava. Isplaćena sredstva se potom ovjeravaju, odnosno provjeravaju, te se za odobrene izdatke izrađuju Izjave o izdacima koje se uz Zahtjeve za plaćanja šalju Europskoj komisiji nekoliko puta godišnje. Konačno, slijede isplate iz proračuna EU u proračun države članice.
Tijekom 2017. godine, korisnicima je na raspolaganje putem natječaja stavljeno ukupno 2,8 milijardi eura, što je jednak broj kao što je bilo raspisano tijekom sve tri prethodne godine zajedno (2014.-2016.). Time se iznos objavljenih natječaja popeo na 5,6 milijardi eura, što čini 52% ukupne alokacije za razdoblje od 2014. do 2020. godine.
Vrijednost ugovorenih projekata prijavljenih na spomenute natječaje porasla je s 985 milijuna eura s kraja listopada 2016. godine na 3,7 milijarde eura, što je rast od 277% tijekom 2017. u odnosu na sve tri prethodne godine zajedno čime je ugovoreno ukupno 35% alokacije od 10,7 milijardi eura, a korisnicima je u 2017. godini isplaćeno 639 milijuna eura za provedene aktivnosti u okviru ugovorenih projekata, što je porast od 221% u odnosu na prethodne tri godine kada je ukupno bilo isplaćeno svega 288 milijuna eura.
Ministrica je istaknula kako je za praćenje provedbe ESI fondova ključan podatak iznos ovjerenih sredstava koji je Ministarstvo zajedno s posredničkim tijelima provjerilo (certificiralo) i zatim uz zahtjev za isplatom poslalo Europskoj komisiji kako bi ona doznačila sredstva u proračun RH. Vrijednost ovjerenih sredstava na razini svih Europskih strukturnih i investicijskih fondova dosegla je iznos od 800 milijuna eura, odnosno 7,5% alokacije što je rast od 423% u mandatu ove Vlade.
Nastavno na gore spomenute rezultate, ministrica Žalac izrazila je žaljenje što se toliko čekalo na početak objavljivanja natječaja tijekom prve dvije godine financijske perspektive i istaknula: “Ova je Vlada konačno postigla optimalnu brzinu raspisivanja natječaja i ugovaranja projekata, no uspješnost spomenutih rezultata umanjuju velika kašnjenja u prve tri godine financijske perspektive zbog čega su ukupne brojke i dalje niske.” te dodala kako Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije kao glavno Koordinacijsko tijelo za ESI fondove i Upravljačko tijelo za Operativni program Konkurentnost i kohezija, zajedno sa svim ostalim tijelima u Sustavu upravljanja i kontrole EU fondovima, ulaže značajne napore u dodatno pojednostavljivanje procedura i ubrzanje provedbe operativnih programa kako bi se sustigla ranije spomenuta kašnjenja u provedbi i do kraja perspektive doista iskoristila u potpunosti alokacija od 10,7 milijardi eura koja je na raspolaganju Republici Hrvatskoj.
Pisane vijesti